В Европа до 2040 г. се очаква ръст на кожните карциноми с до 42%, а на меланома – с 15 на сто. Тези тревожни прогнозни данни за заболяемостта бяха изнесени на Европейското училище по дермато-онкология (ESDO) на 12-13.01.2024 г. в Берлин от проф. Ана-Мария Форсеа от Румъния и ръководителя на дерматологичната клиника в Гент, Белгия – проф. Лейв Брохес (prof. Lieve Brochez MD, PhD).
Презентаторите подчертаха острата нужда от ранно диагностициране и ефективни национални скринингови програми за всички кожни тумори, което е ключово, за да се справим като лекари и като общество с предстоящите предизвикателства. Работещият подход, според мен, включва обучение на общопрактикуващите лекари, които първи се сблъскват с болестта при пациентите си, както и непрекъснато повишаване на способностите и квалификацията на всички специалисти, които диагностицират, лекуват и проследяват пациенти с кожни тумори.
Проф. Форсеа беше систематизирала и представи примери за ефективни национални стратегии и проектопрограми, които да помогнат да се подготвим за очакваното покачване на новозаболели. Като член на работните групи към Националния антираков план и радетел за качествена превенция и профилактика от екипа на БАДО, за мен наученото бе изключително полезно, а дискусията – начало на бъдещи колаборации.
В същия ден от научна среща ESDO в Берлин се срещнахме с един от лекарите, превърнали се в емблема на профилактиката и превенцията – проф. Вероник дел Мармол. Тя е основоположник на международната кампания „Евромеланома“, започнала през далечната 1999 г. Днес хиляди специалисти по цял свят щедро отделят от времето си, за да служат на каузата за предотвратяване на рака на кожата, ранна диагностика и лечение. Аз също го правя институционално и в лично качество, като през 2023 г. проведох 180 безплатни прегледи в партньорски клиники.
Проф. Мармол представи актуални резултати от провежданите кампании в цяла Европа и нови проекти, посветени на пациентите. Тук бих искала да подчертая достойното място на България в тази инициатива, благодарение на усилията на Българското дерматологично дружество, което изведе страната ни сред водещите партньори на „Евромеланома“.
Можем само да си пожелаем активна политическа и институционална подкрепа на бъдещите проекти, защото – няма да се уморя да повтарям – профилактиката спасява живот!