Форумът в София събра водещи лектори от световните онкологични конгреси
С колегите ми в Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО) организирахме третата „Академия Меланом“ с международно участие. Събитието събра от 17-ти до 19-ти ноември в София водещи специалисти от България и чужбина, свързани с диагностиката и лечението на малигнен меланом и редки кожни тумори.
За екипа на БАДО „Академия Меланом“ е много специален форум, защото се утвърди като модерна професионална платформа за обмен на опит между лекари онколози, онкодерматолози, хирурзи, радиотерапевти, нуклеарни медици, образни диагностици, патохистолози, дерматолози, изследователи, учени, медицински сестри и други експерти. На събитието тази година беше представен клиничен опит, изследователска работа и резултати от клинични изпитвания, които отразяват огромния напредък в областта на дермато-онкологията.
Не мога да изброя всички новини около терапиите, нови техники и медикаменти в диагностиката и лечебния процес, резултати от проучвания и клиничен опит, които участниците представиха на форума в София, но ето някои от акцентите:
Показахме нови терапевтични възможности за пациенти в ранен IIB и IIC стадий, които са достъпни за българските пациенти от лятото на тази година. Представих опитът на УСБАЛО – София и ролята на сентинелната биопсия за прецизно стадиране при новодиагностицирани пациенти. Обучени от нас колеги от рефенирани онкологични центрове представиха първи резултати от прилагането на видокотехнологичната оперативна техника в Пловдив, Варна и Бургас.
Нов клас антитяло, част от комбинирана имунотерапия за лечение на меланом в метастатичен стадий презентира проф. д-р Пьотр Рутковски – ръководител на клиника в Националния изследователски институт по онкология във Варшава, Полша. Окуражаващите резултати дават нова надежда за контрол над заболяването, при значително по-ниска имунотоксичност.
С нов клас антитяло е свързана и сензацията в лечението очната форма на малигнения меланом, която бе представена на форума в София. Това рядко, но изключително трудно за овладяване заболяване е сериозно предизвикателство, което намира нова перспектива в новия препарат, предназначен за овладяване на метастатичните форми на заболяването, което до скоро беше немислимо. Академията показа резултати от лечението на първите пациенти с новия препарат.
Проф. Тереза Амарал от Центъра за клинични изпитвания за рак на кожата към Университета на Тюбинген, Германия и водещ лектор на Европейската асоциация по медицинска онкология за кожни тумори говори за резистентността към терапиите, което е голям бич и за лекари, и за пациенти. Проф. Амарал пристигна специално за събитието, за да предаде опита си в преодоляването на резистентността към лечението, която засяга в различна степен близо 40% от пациентите с меланом.
Третата Академия въведе и някои нови елементи в програмата си, като например специална застъпническа сесия, свързана с качеството на живот на пациентите с меланом. С участието на психолози, терапевти по физическо здраве и най-уважавания фертилен специалист у нас – д-р Георги Стаменов, форумът обърна внимание на цялостната грижа и подкрепа за засегнатите и техните близки, както и възможностите на нашите млади пациенти да създават семейство и да живеят пълноценно и след болестта.