Доц. д-р Ива Гаврилова, д.м. е хирург-онколог с дългогодишен опит в оперативното и системно лечение на меланом и други кожни тумори в Клиниката по онкодерматология на УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ – гр. София. Завършила е Обща хирургия в МУ-София. Специализира пластична и реконструктивна хирургия в Париж, Франция. През 2018 г. придобива научна степен „Доктор по онкология“. От май 2024 г. е доцент по онкология към катедра „Медицинска онкология“ на УСБАЛО – София. Съучредител и секретар на Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО). Представител и главен координатор на Европейския меланомен регистър за България. Носител на наградата „Дарзалас“ за принос в клиничната онкология (2018) и приза „Лекарите, на които вярваме“ (2024).
По покана на специалистите от Комплексния онкологичен център, доц. Гаврилова идва в Бургас, където на 12 април от 08:00 до 18:00 ще проведе безплатни профилактични прегледи за рак на кожата.
В интервю за „На брега” тя разказва повече за инициативата, както и за значението на редовната профилактика.
Започвате регулярни прегледи в Бургас, по покана на Комплексния онкологичен център. Какво Ви мотивира да приемете тази инициатива?
При мен идват пациенти от цялата страна. Затова преди вече близо 3 години създадох сайт за безплатни онлайн консултации, най-вече за да мога да помагам дистанционно на хора от други градове. Опитвам се по този начин да помогна и на тези, които изпитват страх от посещение при лекар и живеят в незнание и стрес, заради кожно образувание. Вярвам, че с това помагам, но все пак не трябва да забравяме, че консултацията по снимка и телемедицината са само помощно средство и не могат да заменят физическия преглед. Затова с радост приех поканата на д-р Киселков и екипа на КОЦ-Бургас за периодични прегледи тук. Благодаря за възможността да колаборирам на място с един от водещите онкологичните центрове с дългогодишна традиция в страната.
Вие от няколко години правите и кампании с безплатни профилактични прегледи през Май – Световният месец за борба с меланома. Сега предстои поредната кампания. Колко души са се възползвали от прегледите до момента? Какви са основните изводи и резултати от предходните кампании?
Май е много специален месец за всички специалисти онкодерматолози в Европа, обединили сили в борбата срещу това заболяване. Като част от тази общност се радвам всяка година да участвам в кампанията срещу малигнения меланом и заедно с партньорите ми от други клиники и лечебни заведения да допринасяме за тази кауза. Провели сме стотици безплатни прегледи. Минала година направих 180 консултации и с радост мога да кажа, че все по-често срещам млади и отговорни хора, които се преглеждат профилактично, културата им за слънцезащита е забележително висока, както и информираността им за кожните тумори. Направили сме заедно крачка напред за по-добра превенция и грижа за здравето на кожата, което е смисъла на работата ми и е в основата на всички кампании и инициативи, които предприемам.
И нещо, с което много се гордея: миналата година обхванахме в кампанията и хора, диагностицирани с меланом, с безплатна диагностика на цялата кожа чрез иновативната технология за картографиране с Фотофайндер. Вярвам, че достъпа до най-новите възможности за проследяване ще им даде повече спокойствие за резултатите от лечението и контрола над заболяването. Тази година ще продължим тази традиция.
Каква е ролята на профилактиката, когато говорим за дерматологични и онкологични заболявания? Колко често човек трябва да се преглежда?
Казвала съм го многократно – поне един път в живота, независимо от възрастта. Няма как да знаем дали имаме потенциално опасни бенки или не, ако не ни прегледа специалист. От години, с навлизането на дерматоскопията (микроскопска неинвазивна диагностика на кожата), диагностичните ни възможности се увеличиха многократно, а ненужните операции намаляха значително. След цялостен преглед и дерматоскопиране на конкретни, избрани от специалист, бенки можем да заключим дали трябва да се следим регуляно или не, колко често да го правим и не на последно място – да получим ценни съвети как да предпазваме кожата си ефективно от слънцето и други вредни фактори.
Нужно ли е да се притесняваме от всяка бенка по тялото си? Кога е задължително да потърсим лекарска помощ? Кои са първите признаци за развитие на рак на кожата?
Опасности крият пигментираните бенките, които са наравно с кожата и имат неправилна форма и размер. Ако забележим, че такава се уголемява, променя цвета си към по-интензивно кафяво-черно или обратното – започва да избледнява, трябва да се обърнем към специалист. Рядко може да се очакват симптоми като сърбеж или повишена чувствителност в зоната. Като цяло такива промени показват вече налично заболяване. Профилактичният преглед има своя смисъл, за да се вземат мерки, когато тези промени се виждат само под микроскоп, а не с просто око. Важно е да се отбележи също, че при редица доброкачествни образувания по кожата, като себорейна кератоза например, могат да се припознаят всички тези признаци и да се интерпретират погрешно, особено при опит за самодиагностика в интернет. Ето още една причина да не пропускаме профилактичния преглед при специалист.
Кои са най-разпространените онкодерматологични заболявания? Кои от тях са най-опасни?
Най-често срещани са базоцелуларния и плоскоклетъчния карцином, които съставляват над 80% от случаите на рак на кожата, особено при по-възрастни пациенти. Приличат на разранявания по често излагани на слънце части от тялото като лице, глава, деколте, гръб и подбедрици и специфичното е, че нарастват много бавно, не заздравяват много дълго време и обикновено няма никакво усещане за болка. Това е причината да се неглижират с години. За радост това са образувания с благоприятен ход и нисък риск от развитие на разсейки, които се лекуват успешно по оперативен път. Значително по-рядък, но и в пъти по-опасен, е кожният меланом – злокачествен рак на кожата, който се развива от пигментирана бенка. Това заболяване дава разсейки, изисква сериозен подход в избора на лечение и ранната диагностика е ключова за успешното му лечение.
Как протича профилактичният преглед?
За да е ефективен и пълноценен, прегледът трябва да бъде целотелесен, за да може лекарят да огледа цялата кожна повърхност от скалпа до стъпалата. При наличие на потенциално опасни бенки, те се дерматоскопират – това е напълно безболезнена процедура, фотодокументират се и се предоставят на пациента за съхранение и последващо сравнение при нужда от проследяване. За пациенти с множество бенки или с вече поставена диагноза рак на кожата, независимо от вида му, най-подходящо е целотелесното картографиране с Фотофайндер. Това е иновативна технология, която позволява прецизно наслагване и анализ на изображенията, с помощта на изкуствен интелект и „открива“ дори минимални промени, неуловими с просто око, в помощ на лекаря при поставяне на диагноза.
Кои са основните рискови фактори за развитие на кожен рак? Можем ли да се предпазим?
Водещият рисков фактор е прекомерното излагане на слънце. Трябва да си дадем сметка, че слънцето вече е с много по-голям интензитет и потенциал за вреда от годините на нашето детство. В днешно време, ако искаме да сме здрави и красиви, не можем да си позволим придобиване на тен. Световната здравна организация съветва слънцезащитни продукти да се използват целогодишно. В аптечната мрежа има безброй възможности от продукти за лице, за тяло, за всяка възраст и за всеки сезон. Има чадъри от слънцезащитна материя и облекла със слънцезащитен фактор – само трябва да се поинтересуваме.
Какъв съвет бихте дали на хората, които отлагат посещението при специалист от страх или несигурност?
Живеем във времена, в които медицинските услуги са достъпни, телемедицината дава възможност и дистанционно предоставяне на мнение, специално при кожни образувания. Няма нищо по-страшно от загубеното време, незнанието и живот с постоянен страх от неглижиран проблем. Всяко състояние, дори и онкологично, има своето успешно разрешение, когато се вземат мерки своевременно. Не отлагайте прегледа, с грижа за себе си и близките си, и си подарете заслужено спокойствие.
Източник: nabrega.bg