- Най-значимият форум в областта на дермато-онкологията у нас разгледа постиженията в лечението на меланом, агресивни и редки кожни тумори
- Клинични проучвания показват 10-годишна преживяемост на пациенти в метастатичен стадий на меланом
III-ят Национален конгрес по дермато-онкология с международно участие, организиран от Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО), събра от 15 до 17 ноември 2024 г. в София водещи специалисти от България и чужбина. Тридневният форум представи най-новите проучвания и постижения в диагностиката, лечението и ранното откриване на злокачествени кожни заболявания.
За екипа на БАДО бе удоволствие да дадем началото на този експертен мултидисциплинарен разговор за предизвикателствата, новостите и иновациите в диагностиката и лечението на широк спектър злокачествени кожни заболявания. Знаем, че това е важно за развитието на онкодерматологията в България и че всички заедно можем да ставаме по-добри лекари за нашите пациенти.
Форумът се проведе в знаков момент от клиничната практика в областта на онкодерматологията. На него бяха представени данни от клинични проучвания за 10-годишна преживяемост на пациенти в метастатичен стадий на меланом. Вече смело можем да говорим за дългогодишни сървайвъри и това е много добра новина от световните медицински конгреси.
В рамките на научната програма бяха дискутирани нови стратегии и постижения в лечението на малигнения меланом и други агресивни или редки кожни тумори. Научните сесии обхванаха пълния обем дейности и грижи за пациентите – от стандарти в диагностицирането и стратегии за лечение, запознаване с последните резултати от научните изследвания, подкрепа за качеството на живот и психологическа помощ за пациентите и техните близки.
Сред лекторите на форума бяха забележителни учени и изследователи от България и чужбина. Щастливи сме, че успяхме да привлечем специалисти с огромен опит, знания и експертиза на световно ниво, като проф. Кристоф Хьолер – ръководител на Центъра за рак на кожата към Медицинския университет във Виена, проф. Марио Мандала от Университета на Перуджа, президент на Италианската меланомна интергрупа (IMI), проф. Лидия Кандолф – ръководител на Клиниката по кожни и венерически болести на Военномедицинската академия в Сърбия, както и на изпълнителния директор на Европейския меланомен регистър – проф. Майкъл Вайхентал, Германия и на проф. Пьотр Рутковски от Националния изследователски институт по онкология „Мария Склодовска-Кюри“, Полша. С голям интерес преминаха презентациите и на д-р Мариана Замир – един от водещите специалисти по Mohs микрографска хирургия, болница „Sheba“, както и на д-р Натанел Ашер – директор на Центъра за рак на кожата и меланом към Центъра „Давидов“, Израел.
Привилегировани сме от възможността да се срещнем с толкова изявени чуждестранни специалисти и да обсъдим новите клинични данни и образователни актуализации, да дискутираме помежду си и да се учим заедно. Мултидисциплинарният формат на конгреса също предлага чудесни възможности за работа в мрежа и професионално развитие, което е най-ценния принос на форума и полза за всеки от присъстващите колеги в залата.
За поредна година бе връчена наградата на името на доц. д-р Красимир Киров – ненадминат онколог и хирург, положил основите на иновативното лечение на меланом в България, основател и първи председател на БАДО. Българската асоциация по дермато-онкология присъжда отличието „за постижения в медицината и подкрепа за развитие на дермато-онкологията в България“. Тазгодишният носител на наградата е д-р Маргарита Тарейн – клиничен психолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, основател и почетен член на Българската асоциация по психоонкология, създател на мрежа от клинични психолози, работещи с онкоболни пациенти, преподавател в Софийския университет и в Института за интегративна психотерапия и психосоматика.